Lęk przed człowiekiem jest cechą charakterystyczną wilka Zwierzę może jednak ten lęk zatracić w wyniku zaburzeń spowodowanych np. chorobą (taką jak świerzbowiec, wścieklizna i in.) lub na skutek nieodpowiedzialnego zachowania ludzi próbujących wilki dokarmiać lub wręcz oswajać.
Przypominamy:
- W celu unikania konfrontacji wilków z psami właściciele psów powinni zapewnić im odpowiednią opiekę i warunki, w których są trzymane. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązującego zakazu puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna, a także zakaz puszczania psów luzem w lesie.
- Mieszkańcy powinni podejmować działania w celu zabezpieczenia pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki. Odpady spożywcze mogą się stać łatwym pokarmem dla dzikich zwierząt i zachęcać je do odwiedzania siedzib ludzkich.
- Pożądane jest monitorowanie czy na ich terenie nie funkcjonują nęciska dla zwierząt drapieżnych (np. związane z ich fotografowaniem).
W związku ze skomplikowaną procedurą zmierzającą do zmniejszenia zagrożenia (uzyskiwanie od RDOŚ i GDOŚ odstępstw od zakazów umyślnego płoszenia, niepokojenia czy zabijania zwierząt chronionych) wszelkie incydenty należy w miarę możliwości dokumentować i przekazywać do Urzędu Gminy. Dotyczy to wskazania daty, pory dnia, miejsca, ilości zwierząt, odległości od zabudowań, zachowania, ewentualnych zdjęć lub nagrań. Należy również zgłaszać wszelkie szkody w zwierzętach gospodarskich i domowych. Materiał ten będzie służył ocenie skali problemu w naszej gminie i ewentualnemu rozważenia konieczności podjęcia dalszych działań w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Powyższe informacji należy przekazywać do Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie. osoba do kontaktu: Monika Truszczyńska mail truszczynska.monika@gietrzwald.pl tel. 89 524-19-12.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracował „Procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek – wilk”, które mogą mieć miejsce w gminie. Prezentuje ona konkretne działania, jakie należy podjąć w przypadkach nietypowych zachowań tych zwierząt.
Poniżej zamieszczamy linki do materiałów stanowiących źródło wiedzy na temat biologii wilka oraz przydatnych w ocenie sytuacji stwarzających zagrożenia.