Przejdź do treści strony

Wyszukiwarka

Search form
Treść strony

Stanowisko Lidl Polska

Na prośbę Lidl Polska publikujemy stanowisko Spółki na temat planowanej inwestycji budowy Centrum Dystrybucyjnego na terenie Gminy Gietrzwałd.

Szanowny Panie Wójcie,

w związku z informacjami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, chcielibyśmy podkreślić, że Lidl Polska jest siecią odpowiedzialną społecznie - ochrona zasobów oraz klimatu, a także poszanowanie bioróżnorodności to jedne z naszych celów opisanych w strategii CSR na lata 2020-2025. Jako lider ochrony środowiska kładziemy duży nacisk na skuteczną gospodarkę odpadami, która pozwala kierować surowce wtórne do recyklingu. W tym celu segregujemy szczegółowo wszystkie wytwarzane przez siebie odpady (np.: makulaturę, opakowania z tworzyw sztucznych czy drewna) oraz traktujemy je jako surowce wtórne nadające się do recyklingu.

Centra dystrybucyjne, jak to planowane w Gietrzwałdzie, stanowią serce obiegu surowców pochodzących ze sklepów Lidl Polska z całego regionu. Są one na bieżąco kierowane do centrum dystrybucyjnego, aby zoptymalizować transport i ograniczyć objętość przewożonego materiału. Wszystkie surowce są nieustannie przewożone z centrów dystrybucyjnych do recyklerów tak, by jak najszybciej mogły wrócić do obiegu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że z centrum dystrybucji odpady będą wyłącznie przekazywane do recyklera - na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane.

Lidl Polska - jako sieć handlowa - jest także zobowiązany ustawowo do zapewnienia swoim klientom możliwości przynoszenia odpadów takich jak zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny - centra dystrybucyjne są przygotowywane i zabezpieczane również na takie sytuacje. Tego typu odpady stanowią tylko nieznaczną część wolumenu trafiającego do centrum dystrybucyjnego, a ich ilość ostatecznie uzależniona jest wyłącznie od tego, ile odpadów klienci przyniosą od sklepów Lidl Polska. Kolejnym krokiem w kierunku dbałości o środowisko jest dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego centra dystrybucyjne Lidl Polska mogą stanowić w przyszłości element logistyki systemów kaucyjnych, które w wielu krajach cieszą się wysokim poparciem mieszkańców.

Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi - sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

Proszę o przekazanie/ udostępnienie powyższych informacji mieszkańcom gminy oraz pracownikom urzędu.

Aktualizacja 08.03.2023 r.

stanowisko Lidl Polska

Banner Unii Europejskiej

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Drukuj