Wilk podlega ochronie ścisłej na terenie całego kraju od 1998 r. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym dotyczącym ochrony tego gatunku jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183).
Wilk jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań (rozmiar, szybkość, uzębienie) może być niebezpieczny dla człowieka. Z reguły jednak wilk boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Z natury jest zwierzęciem płochliwym i zachowującym dystans do człowieka. Obecnie w krajowych mediach, prasie i na portalach społecznościowych pojawią się doniesienia, które wyrażają niepokój i obawy o bezpieczeństwo ludzi i ich dobytku (w tym zwierząt).
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracował „Procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek – wilk”, które mogą mieć miejsce w gminie (link). Prezentuje ona konkretne działania, jakie należy podjąć w przypadkach nietypowych zachowań tych zwierząt.
Poniżej zamieszczamy linki do materiałów stanowiących źródło wiedzy na temat biologii wilka oraz przydatnych w ocenie sytuacji stwarzających zagrożenia.
1. Po sąsiedzku z wilkami
2. Poradnik ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami
Informujemy mieszkańców o konieczności:
• zwiększenia opieki nad zwierzętami gospodarskimi i psami,
• zabezpieczenia pojemników na odpady przed dostępem zwierząt dzikich,
• niewyrzucania odpadów w pobliżu zabudowań.