Przejdź do treści strony

Wyszukiwarka

Search form
Treść strony

Konsultacje Społeczne

3 etap konsultacji dotyczących mobilności w MOF Olsztyna

Od lata 2021 r. trwają prace nad aktualizacją Planu zrównoważonej mobilności miejskiej (PZMM) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Olsztyna, który obejmuje również gminę Gietrzwałd. Projekt dokumentu, którego kształt został wypracowany m.in. w wyniku konsultacji społecznych, jest gotowy. Przed nami ostatni etap konsultacji, w czasie których będzie można zgłaszać opinie nt. projektu.

Czym jest Plan?

PZMM to dokument obejmujący wszystkie zagadnienia związane z komunikacją i mobilnością na danym obszarze, tj. Na terenie Olsztyna i gmin z nim sąsiadujących: transport publiczny, samochodowy, ruch pieszy i rowerowy, ochrona środowiska, edukacja i promocja itd. W dokumencie mówi się też o poprawie jakości życia, bezpieczeństwie poruszania się po drogach, czy dążeniu do organizacji miasta kompaktowego. Plan jest potrzebny w każdej aglomeracji i w każdym mieście, a do jego tworzenia włączają się wszyscy chętni.

Po co zrównoważona mobilność?

Badania ONZ wskazują, że mimo chwilowego spadku spowodowanego lockdownami, związanymi z pandemią COVID-19, w 2020 r. stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło rekordowy poziom. Trzeba pamiętać, że w Unii Europejskiej 25% ich emisji generuje transport samochodowy. Rozwiązaniem tego problemu jest dążenie do zrównoważonej mobilności, czyli ograniczanie liczby aut na rzecz rowerów i komunikacji zbiorowej.

Ostatni etap prac

Przed nami ostatni, trzeci etap konsultacji społecznych nt. PZMM MOF. Na samym początku odbyły się badania potrzeb i zwyczajów komunikacyjnych (wszystkich zainteresowanych wynikami zachęcamy do odwiedzenia strony konsultacji, link do wyników jest tutaj. Badania te były podstawą do przeprowadzenia pierwszego etapu konsultacji społecznych, w czasie których zbierano propozycje działań mających na celu poprawę mobilności (sierpień–wrzesień 2021 r.). W czasie drugiego etapu konsultacji mieszkańcy, interesariusze i włodarze zastanawiali się, które z proponowanych wcześniej działań należy realizować najpierw. Teraz będziemy rozmawiać o gotowym projekcie PZMM.

Harmonogram konsultacji

Konsultacje dotyczące PZMM MOF Olsztyna organizuje Urząd Miasta Olsztyna. Obejmują formularz opinii oraz spotkania konsultacyjne on-line. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gmin, tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny, tj. Olszyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda.

Harmonogram spotkań jest następujący:

  • 30 maja 2022 r. (poniedziałek), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s86s, ID: 834 6830 3905, hasło 226974;
  • 31 maja 2022 r. (wtorek), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s863, ID: 852 9549 9429, hasło: 433942
  • 1 czerwca 2022 r. (środa), godz. 17.30-19.30, link: https://tiny.pl/9s8v5, ID: 817 3879 8550, hasło: 273196

Każde ze spotkań będzie miało analogiczny przebieg, zatem wystarczy wziąć udział w jednym, w wybranym przez siebie terminie.

Formularz jest dostępny

pod niniejszym linkiem

w okresie od 11 maja do 9 czerwca 2022 r. Za jego pomocą można wyrazić opinię tak samo, jak podczas spotkań.

 

Zapraszamy serdecznie – Państwa opinia jest ważna. Im więcej głosów, tym szersze spojrzenie na problem!

 

Do pobrania:

Projekt PZMM MOF Olsztyna

Formularz konsultacyjny

Prognoza OOŚ PZMM MOF Olsztyna

 

Jak przygotować się do spotkania on-line?

Udział w spotkaniu on-line jest dla wielu osób bardzo wygodny. Siedząc we własnym domu można zdalnie wziąć udział w ważnych rozmowach na żywo, bez konieczności dojazdu gdziekolwiek.

Warto usiąść w miejscu, gdzie nie będzie hałasu, i, w miarę możliwości, przetestować sprzęt oraz aplikację Zoom przed rozpoczęciem spotkania. Większość problemów technicznych wynika z ustawień komputera, np. uprawnień, które ma przeglądarka, albo z szybkości łącza internetowego.

Podczas spotkania będzie możliwość, aby na bieżąco komentować i zadawać pytania (w formie tekstowej na czacie). Prosimy o formułowanie konkretnych pytań lub przedstawienie zwięzłych opinii. Prowadzący po prezentacji wrócą do zgłaszanych wątków i udzielą odpowiedzi.

a. Jak skorzystać z Zooma?

1. Można w aplikacji Zoom na telefonie wpisać: ID spotkania i hasło (znajdą je Państwo tam, gdzie linki do spotkań).

2. Można kliknąć w link, zainstalować Zoom lub użyć już zainstalowanej aplikacji.

3. Można kliknąć w link i uczestniczyć, łącząc się przez przeglądarkę.

b. Co jest potrzebne do konsultacji on-line? 

• komputer lub telefon komórkowy z dostępem do Internetu

• słuchawki.

 

Banner Unii Europejskiej

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Drukuj